River Ridge Track

Error message

  • Warning: array_merge(): Argument #1 is not an array in _simpleads_render_ajax_template() (line 133 of /home/pdccourier/public_html/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in _simpleads_adgroup_settings() (line 343 of /home/pdccourier/public_html/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Warning: array_merge(): Argument #1 is not an array in _simpleads_render_ajax_template() (line 157 of /home/pdccourier/public_html/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).

The River Ridge track and field team is all smiles as they display their trophy for winning the Cassville Invitational on Thursday.

 

River Ridge track and field 

team wins Cassville Invitational

The River Ridge boys and girls track and field teams both won the Cassville Invitational Thursday afternoon.

River Ridge won the girls meet with 174 points. North Crawford had 129, Potosi 125, Cassville 74, Benton-Scales Mound-Shullsburg 57, Black Hawk 56 and Pecatonica-Argyle 40. 

River Ridge won the boys meet with 165.5 points. North Crawford had 126, Black Hawk 99, Pecatonica-Argyle 98, Benton-Scales Mound-Shullsburg 59, Potosi 58, Cassville 45 and River Ridge Junior Varsity 17.5.

Isaac White of River Ridge won the 400-meter dash in 57.08. Ivan Trautsch was third in 58.54.

Brad Hoffman was third in the 1600 in 5:15.35.

Hoffman was second in the 3200 in 11:50.67.

Brett Kerscher was third in the 3200 in 11:56.80.

River Ridge was third in the 800 relay in 1:46 (Will Esser, Bryan Barrita, Shane West, Ethan James Hunt).

River Ridge won the 1600 relay in 4:04.98 (Esser, Ivan Trautsch, Isaac White, Eric Breuer).

River Ridge was second in the 3200 relay in 10:11.58 (Bryly Clark, Kerscher, Hoffman, Kyle Adrian).

White was second in the high jump at 5-4. 

Ty Bloom was second in the pole vault at 9-6. Breuer was third at 9-0.

Shane Durns won the discus at 112-2.

For the River Ridge girls, Skylar White was second in the triple jump at 30-3.5. Faith Schier was third at 28-7.75.

Taylor Langmeier was third in the high jump at 4-6.

White won the pole vault at 8-0. Abigail Polodna was third at 7-0.

Rachael Herrick was third in the long jump at 12-8.25.

River Ridge was second in the 800 relay in 1:59.88 (Allison Ploessl, Glenna Marshall, Ashton Marshall, Herrick).

River Ridge was third in the 3200 relay in 14:53.83 (Brittany Zigler, Faith Webb, Emily Struntz, Kyleigh Mulrooney).

Polodna was second in the 300 hurdles in 56.13. Taylor Cooley was third in 56.28.

River Ridge was second in the 400 relay in 57.82 (Schier, Ashton Marshall, Glenna Marshall, Polodna).

Ploessl was third in the 200 in 29.39.

White was second in the 400 in 1:04.01.

White won the 800 in 2:39.14.

Langmeier was second in the 1600 in 6:27.67. Riley Klein was third in 6:46.25.

Langmeier was second in the 3200 in 15:07.42.

Rate this article: 
No votes yet